Marsz Pamięci - Harmonogram
Organizator, pan Marek Grzelka, zwraca się z apelem: „Chcąc oddać hołd ofiarom tych wydarzeń, zapraszam w niedzielę 21 stycznia mieszkańców Sławy na odtworzenie trasy marszu tych kobiet”. Marsz rozpocznie się przy dawnym dworcu kolejowym i będzie kontynuowany aż do dawnego folwarku Banisch pod Przybyszowem. To tam uczestnicy zapalą znicze pod monumentem, wspominając tragiczne losy ofiar.
Współorganizatorem wydarzenia jest Sławskie Centrum Kultury i Wypoczynku, a wydarzenia przewiduje zbiórkę o 10:45, wyjście na trasę o 11:00 i dotarcie na miejsce o 12:30. Wtedy też nastąpi oficjalne odsłonięcie tablicy pamiątkowej.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo.
Marsz Śmierci - Krwawa historia Sławy
Historia marszu śmierci sięga jesieni 1944 roku, kiedy to 2000 kobiet z obozów Gross-Rosen, Auschwitz i z getta w Terezinie trafiło do Sławy. W obliczu zbliżających się Rosjan, niemieckie władze postanowiły wysłać wycieńczone kobiety na bezcelowy marsz, mający na celu ich fizyczne wykończenie. Ta tragiczna decyzja oznaczała dla wielu kobiet śmierć, a ich cierpienie pozostało zapamiętane na mapie Europy w postaci zbiorowych mogił i miejsc egzekucji.
Wydarzenie w Sławie to nie tylko okazja do oddania hołdu tym, którzy cierpieli, ale również przypomnienie, że historia ta nie powinna zostać zapomniana. Czy potrafimy pamiętać o bolesnej przeszłości? Zaplanowany marsz pamięci to szansa, by udowodnić, że tak.